Ktoś mógłby pomyśleć – kto dziś kopie studnię? Przecież mamy wszędzie do czynienia z wodociągami, filtrami do wody… Jednym słowem stosunkowo niewiele osób kopie dzisiaj studnie. Tymczasem takie podejście – co widać chociażby na przykładzie naszych projektów – jest błędne.
Studnie glebinowe – to co nas wyróżnia.
To, co wyróżnia zwykłe „kopanie studni” od tego profesjonalnego to… jej głębokość. Obecnie tylko studnie głębinowe gwarantują w pełni bezpieczny dostęp do wody. W przypadku studni na wody podskórne jesteśmy zależni od panujących warunków zewnętrznych. Podniesienie się poziomu wody, powodzie, podtopienia… To wszystko może doprowadzić do zatrucia wody. Z kolei studnie głębinowe, ze względu na swoją głębokość są znacznie mniej wrażliwe na takie czynniki co uniezależnia nas od innych źródeł wody.
Pompy ciepła – czyli nasza specjalność.
Oprócz kopania samych studni, zajmujemy się również nawiercaniem otworów pod pompy ciepła a także – ich montażem. Pompa ciepła, to dziś ogromna szansa na dogrzanie swojego domu. Instalacja złożona z wymienników ciepła na pierwszy rzut oka nie wpływa znacząco na polepszanie bilansu cieplnego naszego miejsca zamieszkania. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak wiele ciepła traci nasz dom na co dzień. Pompy ciepła które montujemy mają w tym pomóc, odzyskując nawet kilkadziesiąt procent utraconego w ten sposób ciepła. Efekty widać na rachunkach za energię…
Wiercenie studni i nie tylko – czyli to w czym jesteśmy profesjonalistami.
Czy w wierceniu otworów można być profesjonalistą? Na naszym przykładzie widać że tak. Wywierciliśmy już ponad 3000 różnych otworów studziennych i nie tylko. Mamy za sobą wiele lat działalności na rzecz naszych Klientów. Oferowane przez nas studnie wiercone wykonujemy w technologii umożliwiającej korzystanie ze niej możliwe w jak najefektywniejszy sposób. Dajemy sobie radę z różnymi rodzajami podłoża – jednym słowem nasza studnia głębinowa może powstać dosłownie wszędzie.
Posiadamy stosowne uprawnienia geologiczne, które umożliwiają nam wiercenie nawet do głębokości 300 metrów – czyli znacznie przekraczającej głębokość standardowej studni głębinowej.
Jesteśmy również specjalistami w dziedzinie pomp ciepła. Wywiercenie otworów, montaż – to sprawy które nie mają przed nami tajemnic. Nie ważne, czy mieszkasz w nowoczesnej willi z basenem czy też w zwykłym może i kilkudziesięcioletnim domu. Nasze usługi wykonamy dla Ciebie dosłownie wszędzie.
Studnia głębinowa – korzyści
Studnia głębinowa jest wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Niektórych taka kwota zniechęca, inni nie mają wyboru, ponieważ na ich działce brak jest możliwości podłączenia wody z miejskich wodociągów.
Korzyści z posiadania studni głębinowej
Inwestycja w budowę studni głębinowej nawet na działkach, które mają możliwość pobierania wody z miejskich wodociągów przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim nie dotyczy nas ryzyko nagłej awarii, jakie w miejskich wodociągach zdarzają się co jakiś czas. Mamy nieprzerwany dostęp do czystej wody, której używamy również do nawadniania ogrodu. Własna woda jest rozwiązaniem, które na dłuższą metę pozwala zaoszczędzić – nie ma konieczności opłacania miejskich wodociągów.
Zanim przystąpimy do budowy
Zanim przystąpimy do budowy studni głębinowej powinniśmy zapoznać się z przepisami prawnymi regulującymi ich funkcjonowanie. Studnie głębinowe powinny znajdować się minimum: 5 metrów od granicy działki, 7,5 metra od rowu przydrożnego, 15 metrów od budynków inwentarskich, 30 metrów od oczyszczalni ścieków, 70 metrów od nieutwardzanych wybiegów dla zwierząt hodowlanych. Regulacje te mają zapewnić dostęp do jak najwyższej klasy wody.
Inną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest występowanie warstw wodonośnych na obszarze, na którym zamierzamy wiercić studnię.
Budowa studni głębinowej
Głównymi etapami proces budowy studni głębinowej są: wykonanie odwiertu i uzbrojenie go, montaż uprzednio wybranej pompy głębinowej, obudowa studni, przyłączanie studni do budynku.
Koszty budowy studni głębinowych
Koszty budowania studni głębinowych są bardzo zróżnicowane. Zależą między innymi od tego jak głęboko zalegają warstwy wodonośne, z których zamierzamy korzystać. Jeżeli wody zalegają bardzo głęboko, a powierzchnia, w której zamierzamy wiercić studnię jest mało dogodna, przykładowo charakteryzuje się znacznym poziomem zadrzewienia, jest bardzo twarda, niejednorodna, pochyła, itp., wówczas koszty budowy studni głębinowej znacznie wzrastają, ponieważ wzrasta również nakład pracy.
Wiercenie studni – sposobem na czystą wodę
Studnie głębinowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób posiadających domy, które ze względu na swoją lokalizację nie posiadają dostępu do wodociągów miejskich. Są również wyjściem dla tych, którzy chcą uniknąć zależności od instytucji miejskiej i mieć cały czas dostęp do własnej wody. Jak również i dla tych, którzy w budowie studni głębinowej widzą oszczędność w dłuższej perspektywie czasu.
Projekt studni głębinowej
Koszty wiercenia studni głębinowej będą sięgały łącznie kilku tysięcy złotych. Ciężko jednak określić tę kwotę jednoznacznie, ponieważ wszystko będzie tu zależało od głębokości, na której znajdują się wody podziemne, a także od podłoża w jakim przyjdzie nam wykonywać wiercenia. W przypadku kiedy podłoże będzie silnie zakorzenione, będą się w nim znajdować duże kamienie i fragmenty skał, które utrudnią pracę, ceny wykonania studni głębinowej automatycznie pójdą w górę.
Od czego zacząć
Decydując się na studnię głębinową najlepiej zgłosić się do firmy, która zajmuje się tą kwestią profesjonalnie, ustalić wszelkie koszty i wyjaśnić wątpliwości. Większość firm, kiedy okazuje się, że po dokonaniu wiercenia nie ma wody, rezygnuje z pobierania opłat od klientów.
Wiercenie studni
Wiercenie studni rozpoczynamy od wykonania wiercenia o niewielkiej średnicy, które ma na celu sprawdzenie głębokości wód podziemnych. W przypadku kiedy cały proces przebiegnie pomyślnie, przeprowadzane jest kolejne wiercenie, tum razem o większej średnicy. Proces ten może być powtarzany kilka razy dopóki nie uzyskamy otworu o takiej średnicy, która umożliwi nam zamontowanie odpowiednich rur.
Po zamontowaniu kolumny filtracyjnej dobiera się pompę głębinową, która będzie pasowała do konkretnego ujęcia. Wydajność pompy głębinowej nie może przekraczać wydajności studni. Kolejnym etapem jest obudowa studni. Zazwyczaj jako obudowy stosuje się betonu. Ostatnim, a jednak dość skomplikowanym procesem jest podłączenie pompy głębinowej do budynku przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonej aparatury.