Przeprowadzka banków jest bardzo specyficzną formą banków. Oprócz standardowych procedur, które muszą być przeprowadzone, wymagane są szczególne środki ostrożności przy tego typu przeprowadzkach. Ale po kolei. Jak przy każdej normalnej przeprowadzce, należy odpowiednio wcześniej zastanowić się nad wyborem odpowiedniej firmy, której powierzymy nasze mienie do przetransportowania w odpowiednie miejsce. Gdy już się zastanowimy i nasz wybór padnie na jedną z nich i będzie to sprawdzona firma z doświadczeniem i niezbędnymi certyfikatami, licencjami i ubezpieczeniami, to możemy zaprosić konsultanta, który spisze z nami odpowiednie umowy i sporządzi wstępny plan przeprowadzki oraz da wytyczne klientowi, które będzie musi spełnić przed przyjazdem firmy od przeprowadzki. Na początek musimy wyselekcjonować dobra, które musimy przewieźć, a których możemy się pozbyć. W przypadku przeprowadzki banku zazwyczaj całość wyposażenia idzie na transport, więc nie ma się nad czym długo zastanawiać. Oczywiście, jak w każdego typu przeprowadzce możemy zamówić odpowiednią ilość materiałów zabezpieczających i zapakować towar własnoręcznie, albo wybrać opcję door-to-door i powierzyć to zadanie pracownikom firmy. Gdy towar zostanie odpowiednio zabezpieczony i załadowany, to musimy zachować szczególne środki ostrożności, gdyż przeprowadzka banku wiąże się zazwyczaj z przewozem pieniędzy. Jeśli tak jest faktycznie, to należy zadbać o konwój, który będzie uzbrojony i będzie zabezpieczał przewóz mienia. Nie bez kozery będzie tu wynajęcie wozu pancernego, który zabezpieczy przed włamaniem, w razie gdyby przestępcy chcieli ukraść przewożone mienie. To bardzo ważne, jeśli mamy na uwadze dobro własne i klientów banku, którzy powierzyli nam swoje oszczędności.

Przeprowadzki szkół

Nieczęsto organizowane są przeprowadzki szkół. Jest to przeprowadzka, która niewiele się różni od przeprowadzki biblioteki, czy sklepu, jednak powody jej przenoszenia są zazwyczaj bardziej istotne. Szkołę przenosi się w wypadku niebezpieczeństwa zagrażającego uczniom lub w innych szczególnych przypadkach. Zazwyczaj szkoła jest przenoszona do specjalnie wydzielonej filii lub innej szkoły, gdzie tworzony jest zespół szkół. Trzeba pamiętać, że tego typu przeprowadzkę szkół należy wykonywać w okresie wakacyjnym, gdyż wtedy dzieci nie muszą uczęszczać do szkoły i nie tracą zajęć w związku z przeprowadzką. Jeśli jednak musimy to uczynić w roku szkolnym, to musimy to przeprowadzić szybko i sprawnie, bez zbędnego zwlekania, które może narazić uczniów i nauczycieli na niezadowolenie. Rodzice często protestują przeciwko przeprowadzce szkoły, gdyż zazwyczaj ich dzieci muszą dojeżdżać dalej, co sprawia kłopot. Szkoły zazwyczaj funkcjonują w każdej gminie, aby każdy miał do nich łatwy dostęp. Nie zawsze tak jest, co jest przykre, ale w szczególnych wypadkach tak zostać musi. Z punktu widzenia firmy organizującej przeprowadzkę niezwykle ważne jest zabezpieczenie szkolnych dokumentów, czyli dzienników, egzaminów i innych tego typu rzeczy. Zaginięcie lub zniszczenie tego typu dokumentów naraża na straty nie tylko firmy, ale przede wszystkim grono pedagogiczne i dotyka samych uczniów, którzy ciężko pracowali na swoje stopnie. Szczególną formą przeprowadzki szkolnej, którą trudno nazwać przeprowadzką, a raczej akcją spedycyjną, jest dostarczenie do szkoły egzaminów (maturalnych, gimnazjalnych i tym podobne). Musi przy tym być zachowana całkowita tajność i szwajcarska punktualność. Specjalne normy wytyczają zachowania i procedury, które muszą zostać spełnione.

Przeprowadzki muzealne

Eksponaty muzealne są niezwykle cenne, a zarazem delikatne ze względu na swój wiek. Jeśli mamy w planach przeprowadzkę muzea, to musimy wynająć do tego zajęcia profesjonalną firmę, która zagwarantuje nam fachową obsługę i ubezpieczy przewożony towar. Niektóre eksponaty są warte miliony, a przy tym niezwykle kruche, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. W tym wypadku nie wystarczy zapanować obrazów w zwykłe kartony i spakować do ciężarówki. Często zdarza się obecnie, że takie rzeczy są transportowane drogą lotniczą, aby nie narazić ich na turbulencje, które mogą być napotkane podczas transportu naziemnego. Zabezpieczenia muszą być wykonane z materiałów najlepszej jakości, a wszystko musi być opakowane niezwykle skrupulatnie, aby jak najmniej czynników zewnętrznych miało wpływ na rzeczy przewożone przez firmę wynajętą do przeprowadzki muzea. Należy wspomnieć, że wiekowe towary są bardzo wrażliwe na czynniki takie jak światło, woda i inne atmosferyczne działania. Należy dokładnie skonsultować z kierownikiem muzeum sposób przewożenia i pakowania towarów szczególnych. Takie procedury muszą być przeprowadzane z niezwykłą ostrożnością. Dziedzictwo sztuki jest najcenniejszym darem, jaką pozostawia nam przeszłość. Firmy do przeprowadzek powinny o tym wiedzieć i brać to pod uwagę. Jeśli ktoś jest kompetentny, to nie trzeba mu tego uświadamiać. Najlepiej jest po prostu wynająć firmę, która ma doświadczenie z przeprowadzkami muzeów. Wtedy mamy większą pewność, że wszystko przebiegnie sprawniej i bez zbędnych zakłóceń, które mogą się okazać niezwykle kosztowne. Tracą na tym nie tylko usługodawcy i usługobiorcy, ale całe narody. Dziedzictwo kulturowe musi być zachowane w stanie nienaruszonym, tak jak zostały stworzone, aby nic nie uległo zmianie.